KURUMSAL
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLER
ÇEŞİTLER
HİZMETLERİMİZ
ATIK YÖNETİMİ
REFERANSLARIMIZ
MÜŞTERİLERİMİZ
BELGELERİMİZ
LİSANSLAR
İLETİŞİM
ULAŞIM

Kurşun

 Kurşun (Pb) atom numarası 82 ve atom kütlesi 207,19 olan mavi-gümüş rengi karışımı bir elementtir. 327,5 °C de erir ve 1740 °C de kaynar. Doğada, kütle numaraları 208, 206, 207 ve 204 olmak üzere 4 izotopu vardır. Kurşunun son katmanında 4 açık elektron olmasına rağmen, genellikle bileşiklerinde +4 yerine +2 değerlik alır. Çünkü kalan son 2 elektron kolayca iyonize olabilir. Nitrattan ve klorattan farklı olarak kurşun (II) tuzları suda çok daha az çözünür. Kurşunun kararlı bileşiklerinde (kurşuntetra-etil veya tetramethyhead gibi) kurşun direkt olarak bir karbon atomuna bağlanmıştır. Bu bileşikler kaynama noktaları, sırasıyla 110 °C ve 200 °C olan renksiz sıvılardır.

KULLANIM ALANLARI

  • Kurşun’un  en önemli tüketim alanı akü imalatıdır.

  • Haberleşme kablolarının kurşunla izolasyonu sağlanır.

  • Korozyonu önleyen kurşun oksit boyalar çelik konstrüksiyonlarda kullanılır

  • Ses titreşimlerini emici özelliği çok güçlü olan bu element, ses yalıtımında kullanılır.

  • X-ışını ekipmanlarında ve nükleer santrallerde radyasyon kalkanı olarak işlev görür.Kurşun oksit, akromatik merceklerde kullanılan ve kırılma indisi yüksek olan kristal camların üretiminde kullanılır.

  • Böcek öldürücü ilaçların içeriğine katılan kurşun tuzları, çevre ve insan sağlığına daha az olumsuz etkisi olan organik bileşiklerle yavaş yavaş yer değiştirmektedir.